posted January 29, 2005

Results of Hope/Alma Dual Swim Meet

Licensed to Hope College                 Hy-Tek's Meet Manager 1/29/05 06:51 PM
                    Alma College vs Hope College - 1/29/05                    
                                    Results  

Men: Hope 101, Alma 76
Women: Hope 126, Alma 78                                
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Hope College  'B'                                     1:58.58         40 
     1) Hasbargen, Tera                 2) Tillman, Ashley               
     3) O'Neil, Meagan                  4) Smith, Lisa                   
  2 Hope College  'A'                                     1:58.75         34 
     1) Schewe, Rebecca                 2) Seamans, Katie                
     3) Steele, Erika                   4) Smith, Sarah                  
  3 Hope College  'C'                                     2:01.10         32 
     1) Diekevers, Sarah                2) Ekdom, Lisa                   
     3) Boyles, Devin                   4) Meier, Trisha                 
  4 Alma College  'A'                                     2:03.28         30 
     1) Druskinis, Stephanie SR         2) Wilkie, Jaci SO               
     3) Hauser, Brianne SR              4) Wicker, Erin M SR             
  5 Alma College  'B'                                     2:07.32         28 
     1) Kuczera, Kristin FR             2) Dolan, Emily JR               
     3) Smith, Emily FR                 4) Hess, Ivyrose                 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Hope College  'C'                                     1:45.48         40 
     1) Reznich, Gregory                2) Zeluff, Nathan                
     3) Engers, Wade                    4) O'Brien, Kevin                
  2 Hope College  'A'                                     1:48.32         34 
     1) Hoesch, Karl                    2) Cook, Jacob                   
     3) Dreyer, Austin                  4) Dreyer, Jamin                 
  3 Alma College  'A'                                     1:49.84         32 
     1) Dunckle, Nick G SO              2) Abrams, Jim FR                
     3) Barron, Jeff SO                 4) McDonald, Ben SO              
-- Hope College  'B'                                          DQ       
     1) Blohm, Kurtis                   2) Waterstone, Matthew           
     3) Lininger, Christopher           4) Heydlauff, Jeffrey            
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Talsma, Tiffany        Dutch                         11:53.07          9 
  2 Foster, Anne           Dutch                         12:02.03          4 
  3 Hicks, Ashley       SO Scots                         13:32.56          3 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Heydlauff, Jeffrey     Dutch                         11:06.19          9 
  2 Johnson, Erik       JR Scots                         11:18.11          4 
  3 Dreyer, Jamin          Dutch                         12:03.99          3 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Smith, Sarah           Dutch                          2:03.06          9 
  2 Smith, Emily        FR Scots                          2:10.76          4 
  3 Talsma, Tiffany        Dutch                          2:13.06          3 
  4 Annessa, Carlie        Dutch                          2:15.37          2 
  5 Marks, Kelly        SO Scots                          2:25.80          1 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel        Dutch                          1:49.35          9 
  2 Abrams, Jim         FR Scots                          2:00.85          4 
  3 Rosenblum, Tony     FR Scots                          2:04.56          3 
-- Waterstone, Matthe     Dutch                         X1:51.30       
-- Barkel, Travis         Dutch                         X1:52.60       
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Steele, Erika          Dutch                            25.03          9 
  2 Druskinis, Stephan  SR Scots                            26.02          4 
  3 Seamans, Katie         Dutch                            26.53          3 
  4 Kuczera, Kristin    FR Scots                            27.06          2 
  5 Boyles, Devin          Dutch                            30.59          1 
  6 Peterson, Lilly     FR Scots                            31.90       
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bravo, Andre           Dutch                            23.85          9 
  2 Hinkle, Nicholas       Dutch                            24.25          4 
  3 Dunckle, Nick G     SO Scots                            24.56          3 
  4 McDonald, Ben       SO Scots                            24.84          2 
  5 Sanborn, Erik       JR Scots                            25.38          1 
-- Glas, Abram            Dutch                           X23.26       
-- Lindow, Ronald         Dutch                           X24.27       
-- Zuska, Matthew         Dutch                           X24.56       
-- Knecht, Robert         Dutch                           X24.64       
-- Daprato, David         Dutch                           X26.20       
-- Hoesch, Thomas         Dutch                           X26.46       
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 O'Neil, Meagan         Dutch                          4:53.25          9 
  2 Hauser, Brianne     SR Scots                          5:00.78          4 
  3 VanGilder, Erica       Dutch                          5:09.25          3 
  4 Wilkie, Jaci        SO Scots                          5:10.58          2 
  5 Baran, Lisa            Dutch                          5:15.15          1 
Event 10  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Engers, Wade           Dutch                            58.68          9 
  2 Gostomski, Brent    SO Scots                            59.07          4 
  3 Livingston, Lucas   SO Scots                          1:03.90          3 
  4 McDonald, Nate      FR Scots                          1:04.95          2 
-- Waterstone, Kyle       Dutch                           X55.45       
-- Lininger, Christop     Dutch                           X58.95       
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Buck, Stephanie        Dutch                           242.65          9 
  2 Voyles, Alicia         Dutch                           191.95          4 
  3 Hess, Ivyrose          Scots                           157.20          3 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Diekevers, Sarah       Dutch                          1:02.43          9 
  2 Ekdom, Lisa            Dutch                          1:03.73          4 
  3 Schewe, Rebecca        Dutch                          1:04.83          3 
  4 Druskinis, Stephan  SR Scots                          1:07.08          2 
  5 Wicker, Erin M      SR Scots                          1:12.97          1 
  6 Dutka, Rosemary     JR Scots                          1:15.21       
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Zeluff, Nathan         Dutch                            57.28          9 
  2 Zuska, Matthew         Dutch                          1:00.28          4 
  3 Daprato, David         Dutch                          1:01.80          3 
  4 McDonald, Ben       SO Scots                          1:02.17          2 
  5 Barron, Jeff        SO Scots                          1:03.20          1 
-- Barkel, Travis         Dutch                           X56.04       
-- Heydlauff, Jeffrey     Dutch                           X57.98       
-- Smith, Lisa2           Dutch                           X58.52       
-- Rosenblum, Tony     FR Scots                         X1:03.00       
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Meier, Trisha          Dutch                            56.06          9 
  2 Smith, Emily        FR Scots                          1:00.29          4 
  3 Peterson, Lilly     FR Scots                          1:07.28          3 
-- Sommers, Renee         Dutch                           X59.34       
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 O'Brien, Kevin         Dutch                            51.27          9 
  2 McDonald, Nate      FR Scots                            54.05          4 
  3 Dunckle, Nick G     SO Scots                            54.57          3 
-- Glas, Abram            Dutch                           X52.18       
-- Hinkle, Nicholas       Dutch                           X52.94       
-- Bravo, Andre           Dutch                           X53.11       
-- Knecht, Robert         Dutch                           X54.68       
-- Dreyer, Jamin          Dutch                           X54.69       
-- Lindow, Ronald         Dutch                           X55.87       
-- Hoesch, Thomas         Dutch                         X1:02.53       
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Hasbargen, Tera        Dutch                          1:09.93          9 
  2 Kuczera, Kristin    FR Scots                          1:13.61          4 
  3 Marks, Kelly        SO Scots                          1:17.71          3 
-- Smith, Lisa            Dutch                         X1:05.91       
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Reznich, Gregory       Dutch                            58.39          9 
  2 Sanborn, Erik       JR Scots                          1:11.78          4 
-- Blohm, Kurtis          Dutch                           X52.92       
-- Waterstone, Kyle       Dutch                           X56.24       
-- Gostomski, Brent    SO Scots                           X59.19       
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 VanGilder, Erica       Dutch                          5:34.29          9 
  2 Hauser, Brianne     SR Scots                          5:34.92          4 
  3 Hicks, Ashley       SO Scots                          6:33.06          3 
-- Baran, Lisa            Dutch                         X5:51.21       
-- Foster, Anne           Dutch                         X5:59.27       
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Cook, Matthew          Dutch                          5:13.78          9 
  2 Johnson, Erik       JR Scots                          5:27.21          4 
  3 Abrams, Jim         FR Scots                          5:42.07          3 
-- Gardner, Daniel        Dutch                         X4:54.22       
-- Humberstone, Mark      Dutch                         X5:10.83       
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
-- Voyles, Alicia         Dutch                          X180.85       
-- Buck, Stephanie        Dutch                          X246.41       
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Wilkie, Jaci        SO Scots                          1:14.55          9 
  2 Dolan, Emily        JR Scots                          1:14.56          4 
  3 Dutka, Rosemary     JR Scots                          1:20.66          3 
-- Tillman, Ashley        Dutch                         X1:14.05       
-- Ekdom, Lisa            Dutch                         X1:14.70       
-- Smith, Lisa            Dutch                         X1:15.95       
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Abrams, Jim         FR Scots                          1:06.85          9 
  2 Livingston, Lucas   SO Scots                          1:12.34          4 
  3 Barron, Jeff        SO Scots                          1:15.19          3 
-- Zeluff, Nathan         Dutch                         X1:04.47       
-- Cook, Jacob            Dutch                         X1:05.79       
-- Dreyer, Austin         Dutch                         X1:09.52       
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Alma College  'A'                                     1:51.69         11 
     1) Dolan, Emily JR                 2) Dutka, Rosemary JR            
     3) Wicker, Erin M SR               4) Kuczera, Kristin FR           
  2 Alma College  'B'                                     2:00.24          4 
     1) Marks, Kelly SO                 2) Peterson, Lilly FR            
     3) Hicks, Ashley SO                4) Hess, Ivyrose                 
-- Hope College  'A'                                    X1:48.76       
     1) Smith, Sarah                    2) Hasbargen, Tera               
     3) Foster, Anne                    4) Diekevers, Sarah              
-- Hope College  'B'                                    X1:50.35       
     1) Sommers, Renee                  2) Baran, Lisa                   
     3) Schewe, Rebecca                 4) Seamans, Katie                
-- Hope College  'C'                                    X1:53.84       
     1) O'Neil, Meagan                  2) Annessa, Carlie               
     3) Meier, Trisha                   4) Boyles, Devin                 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Alma College  'A'                                     1:34.22         11 
     1) Gostomski, Brent SO             2) Livingston, Lucas SO          
     3) Johnson, Erik JR                4) Rosenblum, Tony FR            
-- Hope College  'A'                                    X1:30.19       
     1) Heydlauff, Jeffrey              2) Lininger, Christopher         
     3) Cook, Matthew                   4) Waterstone, Matthew           
-- Hope College  'C'                                    X1:31.47       
     1) Blohm, Kurtis                   2) Bravo, Andre                  
     3) Glas, Abram                     4) Hoesch, Karl                  
-- Hope College  'B'                                    X1:33.20       
     1) O'Brien, Kevin                  2) Engers, Wade                  
     3) Hinkle, Nicholas                4) Gardner, Daniel