posted November 5, 2010

Hope/Olivet Swimming/Diving Dual Meets (11/6/10)

MEN -- Hope 146, Olivet 134
WOMEN -- Hope 155, Olivet 110

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Olivet College-MI 'A' 1:53.43
1) Cordero, Jacalyn R 18 2) Jager, Crystal 19
3) Lohr, Caitlin 204) Ramer, Ally M 18

2 Hope College-MI 'C'1:56.12
1) Schewe, Kathryn 21 2) Holstad, Erin 19
3) Jasperse, Ashley 21 4) Triner, Claire 19

3 Hope College-MI 'B'1:58.23
1) Tuuk, Alicia 21 2) Krueger, Sarah 19
3) Sohn, Sarah 20 4) Schmall, Bethany 18

4 Hope College-MI 'A' x1:58.74
1) Heyboer, Lisa 202) Heckenliable, Anna 21
3) Schmidt, Kaitlyn 18 4) Darish, Skylar 18

5 Olivet College-MI 'B' 2:00.12
1) Hammond, Alivia M 182) Long, Kristin M 19
3) Schlabach, Erica L 20 4) LaPorta, Emily 20

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Olivet College-MI 'A' 1:36.51
1) Beckwith, Kellen M 21 2) Mauk, Joshua D 19
3) Harden, Mike 21 4) Munn, Austin 20

2 Hope College-MI 'A'1:38.11
1) Hazekamp, Nicholas 19 2) Ludema, Geoffrey 20
3) Hunt, Jacob 18 4) Frayer, Patrick 20

3 Olivet College-MI 'B' 1:38.55
1) Edgar, Nick D 192) Rhein, Adam S 18
3) Maxwell, Rafe T 21 4) Fiorillo, Brian D 18

4 Hope College-MI 'B'1:40.84
1) Rittenhouse, Aaron 20 2) Huisingh, Michael 21
3) Baar, Anthony J 19 4) Larson, Andrew 18

5 Hope College-MI 'C' x1:46.98
1) Krumm, Drew 18 2) Elhart, Greggory 19
3) Knecht, Thomas 20 4) Ansilio, Steven 20

6 Olivet College-MI 'C' x1:50.05
1) Ardelean, Brad 19 2) Aldrich, Nick D 19
3) Jones, Nate 17 4) Drake, Tyler 18

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Howard, Jessica S 20 Olivet-MI 11:33.70
2 Mullins, Chelsea A19 Olivet-MI 12:14.24
3 Bowersox, Megan 19 HOPE-MI 12:18.34
4 Plamondon, Jennie M 19 Olivet-MI 12:39.58

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shade, Jeffrey20 HOPE-MI 10:10.98
2 Mervenne, Korey D 19 Olivet-MI 10:35.33
3 Mette, Mike 21 Olivet-MI 10:53.98
4 Veltman, Austin 22 HOPE-MI 11:16.56
5 O'Dell, Benjamin 20 HOPE-MI 11:31.39
6 Russell, Tyler J 19 Olivet-MI 11:35.19

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Darish, Skylar18 HOPE-MI2:03.64
2 Long, Kristin M 19 Olivet-MI 2:05.13
3 Ramer, Ally M 18 Olivet-MI 2:07.43
4 Green, Camieo 18 Olivet-MI 2:10.12
5 Triner, Claire19 HOPE-MI2:12.18
6 Black, Amanda 19 HOPE-MI2:12.44

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rose, Andrew 20 HOPE-MI1:46.44
2 Jackson, Brock A 20 Olivet-MI 1:47.29
3 Grabijas, Joshua 19 HOPE-MI1:48.65
4 Kohler, Greg J18 Olivet-MI 1:52.02
5 Aldrich, Ben J19 Olivet-MI 1:52.91
6 Ansilio, Steven 20 HOPE-MI1:56.89

Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schewe, Kathryn 21 HOPE-MI1:02.39
2 Kieft, Maria 18 HOPE-MI1:05.60
3 Heyboer, Lisa 20 HOPE-MI1:05.88
4 Cordero, Jacalyn R18 Olivet-MI 1:06.95
5 Hammond, Alivia M 18 Olivet-MI 1:07.25
6 Jackson, Britnee M18 Olivet-MI 1:12.02

Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Beckwith, Kellen M21 Olivet-MI51.52
2 Hazekamp, Nicholas19 HOPE-MI 54.40
3 Edgar, Nick D 19 Olivet-MI55.97
4 Munn, Austin 20 Olivet-MI57.23
5 Rittenhouse, Aaron20 HOPE-MI 57.45
6 Perkins, Alexander18 HOPE-MI1:01.42

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Krueger, Sarah19 HOPE-MI1:11.42
2 Jasperse, Ashley 21 HOPE-MI1:13.61
3 Schmidt, Kaitlyn 18 HOPE-MI1:15.53

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Huisingh, Michael 21 HOPE-MI1:01.03
2 Ludema, Geoffrey 20 HOPE-MI1:01.28
3 Mauk, Joshua D19 Olivet-MI 1:02.94
4 Waterstone, Mark 21 HOPE-MI1:03.62
5 Marquette, Matt D 20 Olivet-MI 1:04.22
6 Elhart, Greggory 19 HOPE-MI x1:04.61
7 Rhein, Adam S 18 Olivet-MI 1:05.28
8 Nielson, Scott20 HOPE-MI x1:08.19

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sohn, Sarah 20 HOPE-MI2:14.57
2 Schlabach, Erica L20 Olivet-MI 2:23.87
3 Jager, Crystal19 Olivet-MI 2:35.77
4 Plamondon, Jennie M 19 Olivet-MI 2:39.85

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Maxwell, Rafe T 21 Olivet-MI 2:00.23
2 Knight, Joel R20 Olivet-MI 2:00.24
3 Hunt, Jacob 18 HOPE-MI2:05.40
4 Sommers, Clayton 21 HOPE-MI2:09.71
5 Yount, Brian 21 HOPE-MI2:12.17
6 Burgess, Zach 20 Olivet-MI 2:14.07

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lohr, Caitlin 20 Olivet-MI24.83
2 Westrate, Libby 19 HOPE-MI 24.87
3 LaPorta, Emily20 Olivet-MI26.45
4 Schmall, Bethany 18 HOPE-MI 26.59
5 Holstad, Erin 19 HOPE-MI 26.65
6 Green, Camieo 18 Olivet-MI27.27

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Harden, Mike 21 Olivet-MI22.14
2 Fiorillo, Brian D 18 Olivet-MI22.42
3 Frayer, Patrick 20 HOPE-MI 22.43
4 Larson, Andrew18 HOPE-MI 22.82
5 Jackson, Brock A 20 Olivet-MI22.86
6 Perkins, Alexander18 HOPE-MI 23.44
-- Baar, Anthony J 19 HOPE-MI X23.07
-- Jones, Nate 17 Olivet-MI X23.82
-- Aldrich, Nick D 19 Olivet-MI X24.03
-- Boersma, Nicholas 19 HOPE-MI X24.29
-- Buck, Ryan H 20 Olivet-MI X24.69

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sheldon, Kyleigh 18 HOPE-MI 225.75
2 Warner, Jessica 21 HOPE-MI 169.65

Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gaskell, Raymond 19 HOPE-MI 239.40

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Westrate, Libby 19 HOPE-MI 54.99
2 Darish, Skylar18 HOPE-MI 57.29
3 Ramer, Ally M 18 Olivet-MI57.70
4 LaPorta, Emily20 Olivet-MI 1:00.00
5 Kieft, Aria 21 HOPE-MI1:01.57
6 Green, Camieo 18 Olivet-MI 1:02.67

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Munn, Austin 20 Olivet-MI48.82
2 Rose, Andrew 20 HOPE-MI 48.88
2 Frayer, Patrick 20 HOPE-MI 48.88
4 Harden, Mike 21 Olivet-MI49.31
5 Fiorillo, Brian D 18 Olivet-MI49.59
6 Larson, Andrew18 HOPE-MI 50.63
-- Ansilio, Steven 20 HOPE-MI X51.47
-- Drake, Tyler 18 Olivet-MI X52.97
-- Jones, Nate 17 Olivet-MI X53.67
-- Knecht, Thomas20 HOPE-MI X53.81
-- Buck, Ryan H 20 Olivet-MI X54.28
-- Boersma, Nicholas 19 HOPE-MI X55.59

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schewe, Kathryn 21 HOPE-MI2:18.40
2 Heyboer, Lisa 20 HOPE-MI2:21.42
3 Cordero, Jacalyn R18 Olivet-MI 2:27.20
4 Hammond, Alivia M 18 Olivet-MI 2:28.44
5 Bowersox, Megan 19 HOPE-MI2:32.84
6 Jackson, Britnee M18 Olivet-MI 2:34.77

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Beckwith, Kellen M21 Olivet-MI 1:56.38
2 Hazekamp, Nicholas19 HOPE-MI2:01.68
3 Mette, Mike 21 Olivet-MI 2:04.88
4 Edgar, Nick D 19 Olivet-MI 2:06.47
5 Rittenhouse, Aaron20 HOPE-MI2:06.57
6 Veltman, Austin 22 HOPE-MI2:10.51

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jasperse, Ashley 21 HOPE-MI2:37.05
2 Heckenliable, Anna21 HOPE-MI2:37.95
3 Holstad, Erin 19 HOPE-MI2:39.48
4 Lohr, Caitlin 20 Olivet-MI 2:45.38

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Huisingh, Michael 21 HOPE-MI2:16.16
2 Waterstone, Mark 21 HOPE-MI2:19.74
3 Ludema, Geoffrey 20 HOPE-MI2:20.13
4 Mauk, Joshua D19 Olivet-MI 2:20.86
5 Marquette, Matt D 20 Olivet-MI 2:26.48
6 Rhein, Adam S 18 Olivet-MI 2:31.34

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Howard, Jessica S 20 Olivet-MI 5:39.18
2 Schlabach, Erica L20 Olivet-MI 5:45.27
3 Mullins, Chelsea A19 Olivet-MI 6:05.49
4 Burmester, Adriane18 HOPE-MI6:13.81

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rose, Andrew 20 HOPE-MI4:58.35
2 Shade, Jeffrey20 HOPE-MI4:59.87
3 Grabijas, Joshua 19 HOPE-MI5:00.78
4 Kohler, Greg J18 Olivet-MI 5:02.71
5 Mervenne, Korey D 19 Olivet-MI 5:06.30
6 Ardelean, Brad19 Olivet-MI 5:29.96

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sohn, Sarah 20 HOPE-MI1:02.84
2 Tuuk, Alicia 21 HOPE-MI1:03.16
3 Schmall, Bethany 18 HOPE-MI1:05.01
4 Jager, Crystal19 Olivet-MI 1:05.24
5 Long, Kristin M 19 Olivet-MI 1:07.72

Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Knight, Joel R20 Olivet-MI53.08
2 Hunt, Jacob 18 HOPE-MI 53.17
3 Maxwell, Rafe T 21 Olivet-MI53.26
4 Baar, Anthony J 19 HOPE-MI 56.92
5 Yount, Brian 21 HOPE-MI 57.43
6 Aldrich, Ben J19 Olivet-MI57.49
-- Russell, Tyler J 19 Olivet-MI X57.20
-- Aldrich, Nick D 19 Olivet-MI X57.60
-- O'Dell, Benjamin 20 HOPE-MI X59.70

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
-- Warner, Jessica 21 HOPE-MIX198.60
-- Sheldon, Kyleigh 18 HOPE-MIX204.60

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gaskell, Raymond 19 HOPE-MI 204.60

Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Long, Kristin M 19 Olivet-MI 2:24.36
2 Schlabach, Erica L20 Olivet-MI 2:26.59
3 Jackson, Britnee M18 Olivet-MI 2:40.81
-- Sohn, Sarah 20 HOPE-MI X2:19.33
-- Wiese, Chelsea20 HOPE-MI X2:20.74

Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rittenhouse, Aaron20 HOPE-MI2:03.85
2 Maxwell, Rafe T 21 Olivet-MI 2:04.46
3 Huisingh, Michael 21 HOPE-MI2:06.41
4 Ludema, Geoffrey 20 HOPE-MI2:07.33
5 Knight, Joel R20 Olivet-MI 2:09.19
6 Burgess, Zach 20 Olivet-MI 2:09.95
-- Russell, Tyler J 19 Olivet-MI X2:12.62
-- Marquette, Matt D 20 Olivet-MI X2:19.56
-- Rhein, Adam S 18 Olivet-MI X2:29.18

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Hope College-MI 'A'3:47.71
1) Westrate, Libby 19 2) Schmall, Bethany 18
3) Darish, Skylar 18 4) Schewe, Kathryn 21

2 Olivet College-MI 'A' 3:54.55
1) Jager, Crystal 19 2) Lohr, Caitlin 20
3) Ramer, Ally M 184) LaPorta, Emily 20

3 Hope College-MI 'B'3:58.55
1) Wiese, Chelsea 20 2) Tuuk, Alicia 21
3) Kieft, Maria 18 4) Triner, Claire 19

4 Olivet College-MI 'B' 4:02.40
1) Cordero, Jacalyn R 18 2) Howard, Jessica S 20
3) Hammond, Alivia M 184) Green, Camieo 18

5 Hope College-MI 'C' x4:15.12
1) Kieft, Aria 21 2) Black, Amanda 19
3) Bowersox, Megan 19 4) Burmester, Adriane 18

-- Olivet College-MI 'C' X4:16.25
1) Mullins, Chelsea A 19 2) Plamondon, Jennie M 19
3) Jackson, Britnee M 18 4) Schlabach, Erica L 20

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Olivet College-MI 'A' 3:12.99
1) Harden, Mike 21 2) Beckwith, Kellen M 21
3) Jackson, Brock A 20 4) Munn, Austin 20

2 Hope College-MI 'A'3:13.73
1) Hunt, Jacob 18 2) Rose, Andrew 20
3) Grabijas, Joshua 19 4) Frayer, Patrick 20

3 Olivet College-MI 'B' 3:20.78
1) Kohler, Greg J 18 2) Fiorillo, Brian D 18
3) Edgar, Nick D 194) Aldrich, Ben J 19

4 Hope College-MI 'B'3:20.83
1) Larson, Andrew 18 2) Sommers, Clayton 21
3) Perkins, Alexander 18 4) Hazekamp, Nicholas 19

5 Hope College-MI 'C' x3:37.94
1) Boersma, Nicholas 192) Elhart, Greggory 19
3) Knecht, Thomas 20 4) Krumm, Drew 18

6 Olivet College-MI 'C' x3:38.87
1) Ardelean, Brad 19 2) Buck, Ryan H 20
3) Mervenne, Korey D 194) Drake, Tyler 18