posted March 10, 2011

Winter Sports Letterwinners Are Announced

The winners of athletic letters for Hope College winter sports teams have been announced by athletic directors Tim Schoonveld and Eva Dean Folkert.

Hope teams captured two of the four Michigan Intercollegiate Athletic Association (MIAA) winter sports championships.  Hope was champion in men's basketball and co-champion in women's basketball.  Men's and women's swimming/diving finished in second place.

Hope is in second place in the MIAA Commissioner's Cup standings after the winter season.  The Commissioner's Cup is presented to the MIAA member school with the best cumulative standings in the 18 sports sponsored by the MIAA.

Thirteen athletes lettered in their sport for a fourth consecutive year.  They are Will Bowser (basketball); Erika Bruinsma (basketball); Miranda DeKuiper (basketball), Anna Heckenliable (swimming); Ashley Jasperse (swimming); Aria Kieft (swimming); Rachael Kutney (basketball), Kathryn Schewe (swimming); Carrie Snikkers (basketball); Clayton Sommers (swimming); Ty Tanis (basketball); Alicia Tuuk (swimming); Austin Veltman (swimming).

* denotes letters won

Men's Basketball Letterwinners

Will Bowser****, senior from Midland (H.H. Dow)

Chase DeMaagd*, sophomore from Woodland (Barry County Christian)

Adam Dickerson**, senior from Muskegon (Mona Shores)

Josh Holwerda**, sophomore from Gallup, N.M. (Rehoboth Christian)

Eric Immink*, sophomore from Hudsonville (Hudsonville)

Nathaniel King***, junior from Sterling Heights (Henry Ford II)

David Krombeen***, junior from Grandville (Grandville)

Logan Neil**, junior from Holland (West Ottawa)

Colton Overway*, sophomore from Holland (West Ottawa)

Chris Ray*, sophomore from Fort Wayne, Ind. (Homestead)

Billy Seiler*, sophomore from Chillicotte, Ill. (Illinois Valley Central)

Nate Snuggerud**, sophomore from Zeeland (Zeeland East)

Ty Tanis****, senior from Jenison (Jenison)

Andy Venema***, senior from Hudsonville (Tri-Unity Christian)

Women's Basketball Letterwinners

Olivia Allore**, sophomore from Muskegon (Muskegon Catholic Central)

Ashley Bauman**, sophomore from Manistee (Manistee Catholic Central)

Brittany Berry*, freshman from Grand Rapids (Catholic Central)

Erika Bruinsma****, senior from Grand Rapids (Grand Rapids Christian)

Maddie Burnett*, junior from Grand Rapids (Northview)

Allie Cerone***, junior from Wheaton, Ill. (Wheaton North)

Miranda DeKuiper****, senior from Ludington (Ludington)

Liz Ellis**, sophomore from Grand Rapids (East Grand Rapids)

Lauren Geers***, senior from Scottville (Mason County Central)

Meredith Kussmaul**, sophomore from Hartland (Hartland)

Courtney Kust**, sophomore from Cincinnati, Ohio (Cincinnati Hills Christian Academy)

Rachael Kutney****, senior from St. Clair Shores (Lakeshore)

Jillian Nichols**, sophomore from Brighton (Brighton)

Katie Overway*, freshman from Holland (West Ottawa)

Carrie Snikkers****, senior from Hudsonville (Unity Christian)

Men's Swimming/Diving Letterwinners

Nick Boersma**, sophomore from Holland (West Ottawa)

Gregg Elhart**, sophomore from Zeeland (Zeeland East)

Patrick Frayer***, junior from Grand Rapids (East Grand Rapids)

Ray Gaskell**, sophomore from Oscoda (Oscoda Area)

Josh Grabijas**, sophomore from Howell (Howell)

Nick Hazekamp**, sophomore from Janesville, Wisc. (Joseph A. Craig)

Michael Heydlauff*, freshman from Chelsea (Chelsea)

Michael Huisingh***, junior from Holland (Holland)

Jacob Hunt*, freshman from Muskegon (Mona Shores)

Thomas Knecht***, junior from Grand Rapids (Grand Rapids Christian)

Drew Krumm*, freshman from Brighton (Brighton)

Andrew Larson*, freshman from Jackson (Jackson)

Geoff Ludema**, sophomore from Ada (Grand Rapids Christian)

Joesph Nielson**, sophomore from Mt.Vernon (Mt.Vernon)

Benjamin O'Dell***, junior from Oswego, Ill. (Oswego Community)

Alexander Perkins*, freshman from Brighton (Howell)

Aaron Rittenhouse***, junior from Ft. Wayne, Ind. (Homestead)

Andrew Rose***, junior from Holland (Grandville)

Jeffrey Shade***, junior from Davison (Davison)

Clayton Sommers****, senior from Zeeland (Zeeland East)

Austin Veltman****, senior from Ada (Forest Hills Eastern)

Mark Waterstone***, senior from Holland (Holland)

Brian Yount***, junior from Franklin, Ind. (Franklin Community)

Women's Swimming/Diving Letterwinners

Amanda Black**, sophomore from Lancaster, Ohio (Lancaster)

Megan Bowersox**, sophomore from West Chester, Ohio (Lakota West)

Adriane Burmester*, freshman from Burnsville, Minn. (Minnehaha Academy)

Laura Cameron**, sophomore from Ann Arbor (Ann Arbor Pioneer)

Skylar Darish*, freshman from Troy (Troy)

Anna Heckenliable****, senior from Fort Collins, Co. (Fort Collins)

Lisa Heyboer***, junior from Zeeland (Holland Christian)

Erin Holstad**, sophomore from Traverse City (Traverse City West)

Ashley Jasperse****, senior from Grand Rapids (Forest Hills Central)

Aria Kieft****, senior from Spring Lake (Spring Lake)

Maria Kieft*, freshman from Spring Lake (Spring Lake)

Sarah Krueger**, sophomore from Wixom (Walled Lake Western)

Kathryn Schewe****, senior from Berkley (Berkley)

Bethany Schmall*, freshman from Portage (Portage Central)

Kaitlyn Schmidt*, freshman from Zeeland (Zeeland West)

Kyleigh Sheldon**, sophomore from Hastings (Hastings)

Sarah Sohn***, junior from Arlington Heights, Ill. (Prospect)

Claire Triner**, sophomore from Lake Zurich, Ill. (LakeZurich)

Alicia Tuuk****, senior from Lansing, Ill. (Munster)

Jessica Warner***, senior from Geneva, Ill. (Geneva)

Libby Westrate**, sophomore from Grandville (Grandville)

Chelsea Wiese***, junior from Rochester (Rochester Adams)

Basketball Cheerleader Letterwinners

Karly Annett*, freshman from Bloomfield Hills (Lahser)

Jillian Balvanz*, freshman from Fremont, Ca. (The King's Academy)

Taylor Berge*, freshman from Johnsburg, Ill. (Johnsburg)

Ray Cruz*, junior from Los Angeles, Ca. (CALSEarlyCollege)

Jessica Early**, senior from Vestal, N.Y. (Vestal Central)

Casundria Fair*, freshman from Westchester, Ill. (Saint Joseph)

Olivia Haines*, sophomore from Gowan (Greenville)

Kent Kammermeier*, senior from Grand Rapids (Northview)

Robin Neuert*, freshman from Glenview, Ill. (Glenbrook South)

Taylor Votto*, freshman from Ardmore, Pa. (Lower Merion)

Kevin Wonch*, freshman from East Grand Rapids (East Grand Rapids)

Jonathan Yarranton*, sophomore from Muskegon (Reeths Puffer)