posted June 2, 2011

Spring Sports Letterwinners Are Announced

Letterwinners on spring sports teams at Hope College have been announced by athletic directors Tim Schoonveld and women's athletic director Eva Dean Folkert.

The spring season culminated a successful year of intercollegiate athletics as Hope College won the Commisioner's Cup for having the best cumulative men's and women's program in the Michigan Intercollegiate Athletic Association (MIAA).  Hope finished first in the MIAA women's and second in the men's all-sports standings.  It marked the 33rd time in school history that Hope has won the coveted MIAA Commissioner's Cup, the most of any member school.

Seventeen athletes lettered in their sport for a fourth consecutive year.  They are Colton Bodrie (baseball), Drew Carmody (baseball), John Donkersloot (track), Emily Fischer (track), Dezmon Fulton (track), Derek Fairchild (baseball), Katherine Garcia (tennis), Emily Kreichelt (track), Cameron Lampkin (track), Steve Lewis (baseball), Michelle Marra (softball), Kori Nieuwsma (softball), Nicholas Rinck (track), Abby Phillips (softball), Andrea Reinecke (softball), Kara VandeGuchte (track), Jeff Vredenburg (tennis).

Baseball Letterwinners

Colton Bodrie****, senior from Fremont (Fremont)

Drew Carmody****, senior from Grandville (Grandville)

Jordan Carrigan**, sophomore from Buchanan (Berrien Springs)

Joey Carty*, freshman from Dearborn (Edsel Ford)

Adam Clements***, junior from Saline (Saline)

Kyle Coggins*, freshman from Traverse City (Traverse City Central)

Eric Dawson*, freshman from Grand Haven (Midland)

Danny Detmar***, junior from Chesterton, Ind. (Chesterton)

Curtis Drozd**, sophomore from Allegan (Allegan)

Steven Esbin***, junior from Carmel, Ind. (Carmel)

Derek Fairchild****, senior from Saline (Saline)

Phil Haywood*, freshman from Grand Rapids (Forest Hills Northern)

Jordan Herman*, freshman from Midland (H.H. Dow)

Alex Hunt*, freshman from Holland (West Ottawa)

T.J. Klein**, sophomore from Circle Pines, Minn. (Centennial)

Andrew Klinkman***, senior from Dexter (Dexter)

Josh Kranz*, freshman from Carpentersville, Ill. (Jacobs)

Steve Lewis****, senior from Ada (Forest Hills)

Alex Luke**, sophomore from Grand Rapids (East Grand Rapids)

Chris Mattson***, junior from Muskegon (MonaShores)

Kevin Olson*, freshman from Lake in the Hills, Ill. (Jacobs)

Ty Peterson**, sophomore from Wheaton, Ill. (Warrenville South)

Jon Ponte***, junior from Novi (Divine Child)

Cory Schmidt**, sophomore from Milan, Ohio (Edison)

Eric Sherman*, freshman from Troy (Seaholm)

Tom Tresh*, freshman from Grand Rapids (Northpointe Christian)

Eric Vachon*, freshman from Sterling Heights (De La Salle Collegiate)

Zach VanNoord***, junior from Hudsonville (Hudsonville)

Eric Zylstra**, sophomore from Grand Rapids (East Kentwood)

Softball Letterwinners

Amanda Barker*, freshman from Manchester (Manchester)

Amber Born*, freshman from Galesburg (Galesburg Augusta)

Molly Collins**, sophomore from HoughtonLake (Houghton Lake)

Cara Conrad*, freshman from St. Joseph (Michigan Lutheran)

Stephanie Faber***, junior from ByronCenter (South Christian)

Jo Forst**, sophomore from Gibbon, Minn. (Gibbon-Fairfax-Winthrop)

Kristin Higgs**, sophomore from Sturgis (Sturgis)

Julia LaBounty*, freshman from Buchanan (Buchanan)

Michelle Marra****, senior from Waldwick, N.J. (Waldwick)

Brooke Nienhuis*, junior from Zeeland (Zeeland West)

Kori Nieuwsma****, senior from Lakeville, Mn. (Bethany Christian Academy)

Emma Page*, freshman from Portage (Portage Central)

Abby Phillips****, senior from Wayland (Wayland)

Andrea Reinecke****, senior from Eaton Rapids (Eaton Rapids)

Suzie Stevenson**, senior from Granger, Ind. (Penn)

Laura Tjepkema**, sophomore from Dorr (South Christian)

Men's Tennis Letterwinners              

Brad Boelkins**, senior from Ada (Forest Hills Central)

Parker Bussies*, freshman from Zeeland (Zeeland West)

Gabe Casher**, sophomore from Ann Arbor (Pioneer)

Kevin Hagan**, senior from Okemos (Okemos)

Alex Hughes***, junior from Hudson, Ohio (Hudson)

Kyle Kreps*, sophomore from Holland (Holland)

Jonathan Lautz**, senior from Wheaton, Ill. (Wheaton North)

Davis Vanderveen**, sophomore from Clarkston (Clarkston)

Jeff Vredenburg****, senior from Grand Rapids (Forest Hills Northern)

Women's Tennis Letterwinners

Casey Baxter**, sophomore from Saline (Saline)

Melissa Bieri**, sophomore from Holland (Holland Christian)

Sarah Fodor*, freshman from Clarklake (Lumen Christi)

Katherine Garcia****, senior from Battle Creek (Battle Creek Central)

Stephanie Huffman*, freshman from Grand Rapids (Forest Hills Eastern)

Leah LaBarge**, sophomore from Hudsonville (Hudsonville)

Andrea Pickelman*, sophomore from Marshall (Marshall)

Shelby Schultz**, sophomore from Allegan (Allegan)

Mallory Smith*, freshman from Grand Haven (Grand Haven)

Men's Track & Field Letterwinners

Elliott Barney**, sophomore from South Holland, Ill. (SetonAcademy)

Alex Brock*, freshman from Holland (West Ottawa)

Christian Calyore***, junior from Naples, Fla. (Barron Collier)

Aaron Chew**, junior from Novi (Northville)

David Dolfin*, freshman from Hingham, Wisc. (Oostburg)

John Donkersloot****, senior from Zeeland (Zeeland East)

Evan Finch*, freshman from Ann Arbor (Pioneer)

Dezmon Fulton****, senior from Southfield (Dearborn Robiehaud)

Kyle Gibson**, junior from Alma (Alma)

Andre Gilchrist*, freshman from Holland (Holland)

Jesse Henkel*, freshman from Erie (Mason)

Brian Hernandez***, junior from Tecumseh (Saline)

William Hewitt**, sophomore from Grand Haven (Grand Haven)

Warren Hunt*, freshman from Buckeye, Ariz. (Aqua Fria)

Jacob Hurrell*, freshman from Cadillac (Cadillac)

Bruce Kraay**, junior from Zeeland (Zeeland East)

Cameron Lampkin****, senior from Oak Park (Berkley)

Jonas Lawson*, sophomore from Inkster (H.J. Robichaud)

Nathan Love***, junior from Midland (Midland)

Peter Luzzi*, freshman from Winnetka, Ill. (New Trier)

Travis Martin*, sophomore from Hudsonville (Hudsonville)

Christopher Mauney**, senior from South Lyon (South Lyon)

Brett May**, senior from Belmont (Rockford)

Steffon Mayhue*, freshman from Holland (Holland)

Andrew McCubbin*, sophomore from Galesburg (Galesburg Augusta)

Andrew McKeachie***, junior from Milford (Milford)

Mickael Nunez*, junior from Lawrence, Ma. (Central Catholic)

Samuel Pederson*, freshman from Mt. Prospect, Ill. (Prospect)

Joel Rietsema**, sophomore from Rockford (Rockford)

Nicholas Rinck****, senior from Hudsonville (Hudsonville)

James Rogers*, freshman from Saginaw (Valley Lutheran)

Michael Rosso*, freshman from Grand Haven (Grand Haven)

Christopher Ryan*, freshman from Vicksburg (Vicksburg)

Andrew Scholfield**, junior from Chester, N.J. (W. Morris Mendham)

Carl Scholten***, senior from Petoskey (Petoskey)

Brandon Siakel*, senior from Hillsdale (Hillsdale)

Thomas Smeltzer*, freshman from Frankfort (Benzie Central)

Mark Soisson*, freshmand from Gobles (Otsego)

Sean Squires*, senior from Mayville (Mayville)

Kyle VanderVeen***, junior from Alto (Caledonia)

Zak Vossen**, junior from Belmont (Northview)

Women's Track & Field Letterwinners

Camille Borst*, freshman from Allendale (Allendale)

Kristen Bosch**, sophomore from Allendale (Unity Christian)

Meredith Busman*, freshman from Coopersville (Coopersville)

Catherine Calyore*, freshman from Naples, Fla. (Barron Collier)

Katie Carlson*, freshman from Rockford (Rockford)

Allison Coyne*, freshman from Falmouth, Me. (Falmouth)

Erika Dvorak**, sophomore from Rochester Hills (Rochester Adams)

Salome Emmanuel**, junior from Wheaton, Ill. (Wheaton Northern)

Emily Fischer****, senior from Naperville, Ill. (Naperville Central)

Catherine Gammon*, freshman from Petoskey (Petoskey)

Kaitlin Glomski**, senior from Kalamazoo (Mattawan)

Katrina Gobrogge***, junior from Napoleon, Ohio (Archbold)

Heidi Grooters**, senior from Jenison (Jenison)

Chelsea Holicki**, senior from Coldwater (Coldwater)

Jacqueline Kirsch***, junior from HarborBeach (HarborBeach)

Emily Kreichelt****, senior from Northville (Northville)

Kelly Lufkin***, junior from Houghton (Houghton)

Morgan McCardel**, sophomore from Traverse City (St. Francis)

Sheri McCormack*, freshman from Holland (West Ottawa)

Courtney Mulder*, freshman from Kalamazoo (Kalamazoo Christian)

Elle Munoa*, senior from Holland (West Ottawa)

Kate Nelson***, junior from Williamston (Williamston)

Regina O'Brien*, junior from Saline (Saline)

Kathryn Olsen*, freshman from Traverse City (St. Francis)

Kristen Previch**, sophomore from Adrian (Onsted Community)

Kristen Reschke***, junior from Naperville, Ill. (Naperville Central)

Amanda Schab**, junior from Galesburg (Galesburg-Augusta)

Caitlin Schwark*, freshman from Wheaton, Ill. (Wheaton Warrenville S.)

Karly Sikma**, senior from Grand Rapids (Northpointe Christian)

Julia Slesinski*, freshman from Kalamazoo (Portage Central)

Amelia Stanley*, freshman from Grand Rapids (Northview)

Amanda Thomas**, sophomore from South Lyon (South Lyon)

Kara VandeGuchte****, senior from Hamilton (Hamilton)

Kelsi VandeGuchte**, sophomore from Hamilton (Hamilton)

Alison VanLoon*, freshman from Whitehall (Whitehall)

Sarah Venlet**, sophomore from Zeeland (Holland Christian)

Catherine White*, freshman from Barre, Vt. (Spaulding)

Zoann Wissner*, sophomore from Sebewaing (Unionville Sebewaing Area)