posted April 26, 2012

Students Receive Special Prizes and Awards

Hope College students received a variety of special awards during the college’s annual Honors Convocation held on Thursday, April 26.

Special prizes and awards presented are as follows:

Barry M. Goldwater Scholarship – senior Andreana Rosnik of Shelby Township.

Cancer Federation Award – senior Angelica Willis of Lansing.

Christian Worldview Essay Award – junior Brooke McDonald of Maple Grove, Minn., senior Kevin Watson of Buchanan.

CrossRoads Project – senior Jillian Conner of Finleyville, Pa., senior Radhajyoti Deitenbeck of Gainesville, Fla., senior David Gilmore of South Haven, junior Jonathan Kammeraad of Holland, senior Justin Makowski of Detroit, senior Katie Opatik-Duff of Middleville, senior Andrew Peterson of Orange City, Ia, senior April Sugimoto of Caledonia, senior Matthew Vermaire of Fruitport, senior Jordan Walters of Austin, Tex., junior Taylor Whitefield of White Lake.

Dean for the Arts and Humanities Award – senior Jillian Conner of Finleyville, Pa., senior Cory Lakatos of Howell.

Dean of Students Community Service Award – senior Katherine Voorhorst of Ann Arbor.

Dean of Students Peter Bol Award – senior Andrew Haggerty of Northville.

Dean of Students Greek Leadership Awards – seniors Megan Scholten of Grand Rapids, Katherine Voorhorst of Ann Arbor, Spencer Brown of Three Oaks.

Earhart Emerging Scholars – seniors Katie Callam of Holland, Matt Herm of Port Huron, Megan Scholten of Grand Rapids.

Fulbright Scholarship – seniors Michael Blauw of East Grand Rapids, Katelyn Hemmeke of Hamilton.

Jurries Family Vienna Summer School Award – sophomores Sasha Balcazar of West Olive, Colin Drinkard of Bolingbrook, Ill.

NSF Graduate Research Fellowship – seniors Anne Georges of Ramsey, Minn., Colin Rathbun of Ada.

Theune Family Award – senior Matthew Vermaire of Fruitport.

Paul Norman Timmer Memorial Award – sophomores Emily Dittmar of Highland, Leah Ewald of West Bloomfield.

Laszlo Tokes Award – seniors Kalli Shades of Cannon Falls, Minn., Erica Toren of Lynwood, Ill.

Chapel Choir Exemplary Service Award – seniors Sara Batts of Kalamazoo, Jenna Buck of Kaneville, Ill., Emma Matejka of Sarasota, Fla., Caitlin McDougall of Flint, Brent Smith of Owosso, Erin Stier of Traverse City, Joshua Williams of Battle Creek.

All-campus awards presented are as follows:

Academy of American Poets Award – sophomore Taylor Rebhan of Farmington Hills, senior Emily Henry of Liberty Township, Ohio is honorable mention.

American Association of University Women Award – senior Kimberly Holton of Spring Lake.

M. Harold Mikle Prize for Communication – senior Kevin Watson of Buchanan.

Southland Medal (Gerrit H. Albers Gold Medal) – senior Elena Caruthers of Des Plaines, Ill.

John Schouten Award – senior Sarah Sohn of Arlington Heights, Ill.

Otto Vander Velde All-Campus Award – senior Logan Neil of Holland.

Special senior awards presented are as follows:

AATF Outstanding Senior in French Award – Delaney Erickson of Redford.

Paul G. Fried Prize in International Education – senior Seol-Ju Moon of West Bloomfield.

Technos International Prize – seniors Yessenia Aguirre of Holland, Courtney Long of Canton.