posted April 15, 2013

Seniors Honored for Athletic Accomplishments

Eighty-four Hope College seniors have been awarded monogrammed blankets for their participation in athletics at Hope.

The orange and blue “H” blankets are presented to seniors who earned at least three varsity letters while at Hope.  One of the varsity letters must have been earned during the student’s senior year.

The students were recognized on Monday, April 15 at the HOPEY's awards ceremony.

The recipients are:

Megan Altieri, Bay Village, Ohio, soccer (captain)
Tricia Bajema, Grandville, soccer
Nathan Barnes, Laingsburg, football
Elliott Barney, South Holland, Ill., track and field, cross country
Ashley Bauman, Manistee, basketball
Casey Baxter, Saline, tennis
Taylor Berge, Johnsburg, Ill., cheerleading
Melissa Bieri, Holland, tennis (captain)
Amanda Black, Lancaster, Ohio, swimming
Nicholas Boersma, Holland, swimming
Kristen Bosch, Allendale, track and field
Greer Bratschie, Grand Rapids, volleyball (captain)
Laura Cameron, Ann Arbor, swimming
John Cannon, Traverse City, golf (captain)
Jordan Carrigan, Buchanan, baseball
Gabriel Casher, Ann Arbor, tennis (captain)
Robert Cawood, East Lansing, tennis (captain)
Kylie Clark, Noblesville, Ind., soccer (captain)
Molly Collins, Houghton Lake, softball (captain)
Chase De Maagd, Woodland, basketball
Maxwell DeBoef, Plainwell, soccer
Luke Dishnow, Saline, soccer (captain)
Rachel Doud, Rockford, soccer
Curtis Drozd, Allegan, baseball
Courtney Earles, Kentwood, volleyball (captain)
Jeffrey Ekdom, Holland, soccer (captain)
Greggory Elhart, Zeeland, swimming
Elizabeth Ellis, Grand Rapids, basketball (captain)
Nicole George, Hamilton, volleyball
Joshua Grabijas, Howell, swimming (captain)
Olivia Haines, Greenville, cheerleading (captain)
Nicholas Hazekamp, Janesville, Wisc., swimming (captain)
Sharon Hecker, Grandville, cross country, track and field
William Hewitt, Grand Haven, cross country, track and field, (captain)
Kristin Higgs, Sturgis, softball
Erin Holstad, Traverse City, swimming, (captain)
Joshua Holwerda, Gallup, N.M., basketball, (captain)
Lindsay Jipping, Jenison, soccer (captain)
Kevin Kandow, Clio, football
Mark Karam, Grosse Pointe Woods, football (captain)
Timothy Klein, Circle Pines, Minn., baseball (captain)
Andrew Kreichelt, Northville, track and field, (captain)
Kyle Kreps, Holland, tennis (captain)
Sarah Krueger, Wixom, swimming
Meredith Kussmaul, Hartland, basketball (captain)
Courtney Kust, Cincinnati, Ohio, basketball (captain)
Leah LaBarge, Hudsonville, tennis (captain)
Sara Lang, Traverse City, soccer (captain)
Jonas Lawson, Inkster, track and field (captain)
Geoffrey Ludema, Ada, swimming (captain)
Alexander Luke, Grand Rapids, baseball (captain)
Brian Lynn, Holland, football (captain)
Jessica Maier, Grandville, volleyball
Magdeline Mangan, Wheaton, Ill., golf (captain)
Taylor Mattarella, Traverse City, cross country, track and field (captain)
Morgan McCardel, Traverse City, cross country, track and field (captain)
Andrew McCubbin, Galesburg, track and field
Jordan Meyers, Kent City, football
Kyle Mireles, Livonia, cross country
Jason Muller, Petoskey, soccer, tennis
Jillian Nichols, Brighton, basketball, soccer
Joseph Nielson, Mount Vernon, Ohio, swimming
Kathryn Olsen, Traverse City, cross country, track and field
Colton Overway, Holland, basketball (captain)
Charlotte Park, Grosse Pointe, golf (captain)
Adam Peplinski, Cedar, golf
Christopher Ray, Fort Wayne, Ind., basketball
Joel Rietsema, Rockford, cross country, track and field (captain)
Blake Rottschafer, Spring Lake, cross country, track and field (captain)
Christopher Ryan, Vicksburg, cross country, track and field (captain)
Cory Schmidt, Milan, Ohio, baseball
William Seiler, Chillicothe, Ill., basketball
Kyleigh Sheldon, Hastings, diving
Nathan Snuggerud, Zeeland, basketball (captain)
Mark Soission, Gobles, football
Amanda Thomas, South Lyon, track and field (captain)
Laura Tjepkema, Dorr, softball, (captain)
Caitlin Trompeter, Kalamazoo, volleyball
Benjamin VanAusdall, Hudsonville, football (captain)
Kelsi Vande Guchte, Hamilton, track and field
J. Davis VanderVeen, Clarkston, tennis (captain)
Sarah Venlet, Zeeland, track and field (captain)
Libby Westrate, Grandville, swimming (captain)
Andrew Wiersum, Minnetonka, Minn., cross country, track and field