posted April 25, 2013

Seniors Receive 2012-13 Sigma Xi Awards

A total of 118 Hope College seniors or recent graduates were honored with Senior Sigma Xi Awards during the college’s annual Honors Convocation, held on Thursday, April 25, in Dimnent Memorial Chapel.

Sigma Xi is the Scientific Research Society.  The Sigma Xi club at Hope is one of 500 clubs and chapters in North America dedicated to the encouragement, support and recognition of scientists.

The students receiving awards were:

Biology
Joseph Adamson, Battle Creek
Elizabeth Billquist, St. Charles, Ill.
Sarah Colton, Valparaiso, Ind.
Eric Cox, Wyoming
Jillian Farkas, Grand Ledge
Thomas Gable, Midland
Sara Gallemore, Marysville
Anthony Gasparotto, Novi
Katherine Genzink, Holland
Elizabeth Gerometta, Chesterton, Ind.
Danielle Goodman, Big Rapids
Rachel Haas, Plainwell
David Hayes, Greenville
Megan Johnson, Saline
Jessica Kozack, Carol Stream, Ill.
Abigail Lindberg, Haslett
Jacqueline Logan, Okemos
Megan Ludwig, Milbank, S.D.
Marissa Martz, Farmington Hills
Mara McMurray, Petoskey
Meredith Rice, Laingsburg
Aaron Sayfie, Ada
Amanda Schuilling, Zeeland
Matthew Smith, Saline
Catherine Strahle, Fenton
Jamin Wieringa, Zeeland
Marshall Willey, Holland

Chemistry
Kyle Alexander, Stevensville
Casey Baxter, Saline
Zachary Beswick, Grand Haven
James Bour, Kalamazoo
Andrew Cook, Frankfort, Ill.
Karalyn Cousins, Holland
Cassondra Cramer, Gobles
Howard Dobbs, Warrenville, Ill.
Rachel Doud, Rockford
Meagan Elinski, Jackson
Thomas Endean, Holland
Katherine Genzink, Holland
Jacob Green, New Hudson
David Grossens, Holland
Elizabeth Hidlebaugh, Naples, Fla.
Alexandra Hylen, Fenton
Michelle Irvin, New Baltimore
Jacob Jenkins, Middleville
Sara Lang, Traverse City
Adam Maley, Lockport, Ill.
Andrew McCubbin, Galesburg
Robert Muterspaugh, Jackson
Alec Norkey, Napoleon
Samantha Pahls, Sturgis
Kelly Petrasky
Benjamin Pollock, Schaumberg, Ill.
Hannah Reynolds, Grand Rapids
Nicholas Rodriguez, Grand Rapids
Andreana Rosnik, Shelby Township
Aaron Sayfie, Ada
Anna Slemp, Grand Blanc
Kiley Spirito, Kalamazoo
Alyssa Stevenson, Brighton
Derek Summers, Pinckney
Sam Tzou, Midland
John Zona, Holland

Computer Science
Timothy Cooke, Berrien Springs
Nicholas Hazekamp, Janesville, Wisc.
Daniel Lee, Rochester, Minn.
Daniel Simpson, Traverse City
Erik Westenbroek, Zeeland

Engineering
Derek Blok, Schoolcraft
Katherine Brune, Midland
Ryan Core, Hammond, Wisc.
Sean Cratty, Rockford, Ill.
Howard Dobbs, Warrenville, Ill.
Johanna Forst, Gibbon, Minn.
Jacob Green, New Hudson
Phillip Hallam, Flemington, N.J.
Timothy Klein, Circle Pines, Minn.
Cornelius Smits, Hamilton
Samantha Steffens, Grand Rapids

Geology & Environmental Science
Kyle Falk, Hoffman Estates, Ill.
Leah LaBarge, Hudsonville

Mathematics

Erica Budge, Portage
Megan (Cara) Cannon, Fairfax, Va.
Matthew Eiles, Beaverton, Ore.
Eric Hallquist, Oshkosh, Wisc.
Leah LaBarge, Hudsonville
Therese Sammarco, Tecumseh
Amanda Schuiling, Zeeland
Morgan Smith, Grand Rapids

Nursing
Emily Carlson, Dearborn
Mattie Coolman, Caledonia
Lena Jaynes, Glen Ellyn, Ill.
Angelina Matthews, Columbus, Ohio
Courtny Mullens, East Leroy
Kelly Pearce, Houston, Tex.
Jessica Redding, Clinton Township
Nicole Rieth, Holland
Christine Springer, Ann Arbor
Sara Venlet, Zeeland
Madison White

Physics
Caleb Billman, New Ringgold, Pa.
Sean Cratty, Rockford, Ill.
Matthew Eiles, Beaverton, Ore.
Timothy Klein, Circle Pines, Minn.
Andrew McCubbin, Galesburg
Kelly Petrasky
Kiley Spirito, Kalamazoo

Psychology
Angelo Alago, Charlotte
Jessica Breslin, Palatine, Ill.
Amber DeGraaf, Schoolcraft
Bradley Fong, Northbrook, Ill.
Erica Iceberg, Ortonville
Danielle Johnson, Portage
Laura McKeel, Okotoks, Alberta, Canada
Amanda Millikin, Hartland
Jessica Roberts, Hudsonville
Mary Tripp, Farmington Hills