posted April 25, 2013

Students Receive Special Prizes and Awards

Hope College students received a variety of special awards during the college’s annual Honors Convocation held on Thursday, April 25.

Special prizes and awards presented are as follows:

Barry M. Goldwater Scholarship Honorable Mention – juniors Timothy Lewis, South Haven, Danielle Mila, Livonia, Caitlin Ploch, Redford.

Beckman Scholarship – sophomore Julia Slopsema, Holt, junior Andrew Valesano, Sherwood, Ore.

Cancer Federation Award – senior Danielle Mila, Livonia.

Christian Worldview Essay Award – junior Lauren Madison, Grosse Pointe Woods, senior Rebekah Skinner, Brocton, N.Y.

CrossRoads Project – Lillie Scholars; sophomore Andrew Peecher, Springfield, Ill., junior Chikara Saito, Japan, seniors Jonathon Kammeraad, Holland, Michelle Koster, Hudsonville, Justin Makowski, Detroit, Alex Mouw, Holland, Anna Robison, Spencer, Ia., Kayla Trevino, South Haven, Kara VanOordt, Jenison, Brent Wilkinson, Holland.

Dean for the Arts and Humanities Award – senior Katherine Callam of Holland.

Dean of Students Community Service Award – senior Amanda Milliken, Hartland.

Dean of Students Peter Bol Award – senior Meghan Lechner, Massillon, Ohio.

Dean of Students Greek Leadership Awards – seniors Forrest Tarsa, Cedar, ChristiEllen Zarvas, East Lansing.

Earhart Emerging Scholars – junior David Blystra of Holland, seniors Madalyn Muncy of Warren, Daniel Owens of Rocky River, Ohio, Caitlin Schwark of Wheaton, Ill.

Fulbright Scholarship – seniors Tessa Angell, East Grand Rapids, Andreana Rosnik, Shelby Township, Erin Wilhelmi, Carry, Ill.

Jurries Family Vienna Summer School Award – juniors Ashley Fraley, Wellston, Jessica Lopez, Holland.

Andrew W. Mellon Foundation Scholars in the Arts and Humanities – seniors Athina Alvarez, Grand Rapids, Tessa Angell, East Grand Rapids, Katherine Callam, Holland, Madalyn Muncy, Warren, Daniel Owens, Rocky River, Ohio.

NSF Graduate Research Fellowship – seniors James Bour, Kalamazoo, Andreana Rosnik, Shelby Township.

Theune Family Award – seniors Anne Harrison, Fulton, Ill., Laura Parker, Edgewater, Md.

Paul Norman Timmer Memorial Award – sophomores Ellen Ray, Ada, Shubham Sapkota, Napal.

Chapel Choir Exemplary Service Award – seniors Angelo Alago, Charlotte, Laura Clement, Traverse City, Elizabeth Fitz-Gerald, Lake Orion, Erin Gilbert, Marshall, Haley Hodges, Hart, Sara Hondorp, East Grand Rapids, Michelle Koster, Hudsonville, Sarah Kuhn, Portage, Marshall Willey, Holland.

All-campus awards presented are as follows:

Academy of American Poets Award – juniors Taylor Rebhan, Farmington Hills, Sara Sanchez, Honduras; honorable mention – seniors Alex Mouw, Holland, Taylor Whitefield, White Lake.

M. Harold Mikle Prize for Communication – senior Elena Rivera, Rochester, N.Y.

Southland Medal (Gerrit H. Albers Gold Medal) – senior Andreana Rosnik, Shelby Township.

John Schouten Award – senior Libby Westrate, Grandville.

Otto Vander Velde All-Campus Award – senior Cory Schmidt, Milan, Ohio.

Special senior awards presented are as follows:

AATF Outstanding Senior in French Award – Devin Ryan of Midland.

Paul G. Fried Prize in International Education – Sa’eed Husaini of Jos, Nigeria.

Technos International Prize – seniors Crystal Hooper of Holland, Daniel Owens of Rocky River, Ohio.