site    
hope college > academic departments > natural & applied sciences    

 
Administrative Staff <
Departments & Special Programs <
Faculty Nuggets, Alumni, Students & Friends <
Faculty/Staff Resources <
Grants & Fundings Opportunities <
Mission/Vision <
News & Special Events <
Prospective Students <
Quick Facts <
Research Opportunities <
Scholarship of Teaching & Learning <
Newsletter <
Who to Go to...  
 

Student Accomplishments

2006

  • March 27, 2006

    Marlie Johnson
    Receives Goldwater Honorable Mention

    Marlie Johnson, a Hope College sophomore from Petoskey, has received Honorable Mention recognition from the Barry Goldwater Scholarship Foundation.

    The foundation awarded 323 scholarships for the 2006-07 academic year to undergraduate sophomores and juniors from throughout the United States. Another 128 students, like Johnson, received Honorable Mention recognition.

    The scholarship recipients and Honorable Mention designees were selected on the basis of academic merit from a field of 1,081 mathematics, science and engineering students who were nominated by the faculties of their colleges and universities.

    READ THE PRESS RELEASE
  • April 20, 2006

    Brandon Alleman
    receives Fulbright Research Award

    Brandon Alleman, a Hope College senior from Morrice, has received an award through the Fulbright U.S. Student Program sponsored by the U.S. Department of State to conduct research in Hungary.
    • Fulbright grants are made to U.S. citizens and nationals of other countries for a variety of activities, primarily university lecturing, advanced research, graduate study, and teaching in elementary and secondary schools. Grant recipients include recent college graduates and graduate students, college and university instructors, and professionals in other fields.
    • The U.S. Student Program is designed for recent college graduates, master's and doctoral candidates, young professionals and artists. The program awards more than 1,200 grants to U.S. students annually, supporting an academic year of study, research or teaching assistantship experience. The program operates in more than 140 countries worldwide.
      READ THE PRESS RELEASE
  • May 3, 2006

    Marlie Johnson receives a highly competitive Travel Award
    READ THE PRESS RELEASE
  • October 28, 2006

Hope Students participated in the Michigan Autumn Take Home (MATH) Challenge. The students spent 3 hours working in teams of 2 or 3 on 10 challenging mathematics problems.

The participants were Jackie Lewis, Samantha Dunmire, Brian McLellan, Mandy Ferguson, Jeffrey Meyers, Kimberly Klask, Dan Lithio, Martha Precup, Forrest Gordon, Josh Kinder, and Chris Hall. Dan, Martha, and Forrest were Hope's top team, placing 8th. Taylor University, Michigan Tech, and Kalamazoo College were in a three-way tie for first place.

Another team mathematics competition, the Lower Michigan Mathematics Competition, will take place in early April, when teams from schools in Lower Michigan will vie for the rights to the coveted Klein bottle trophy above (shown in the first floor VWF display case, where we hope it will reside next year!).

 

Congratulations to the Morris K. Udall Scholarhip Honorable Mention Award Scholar!
Molly Lien

Congratulations to the National Science Foundation Graduate Research Scholarship Recipient!
Timothy Stowe
Honorable Mentions:
Atallah Bassam
& Marie Titcombe

Congratulations to the Cancer Federation Research Award Scholar!
Alyssa Johnson

Congratulations to the 2006 Gene van Tamelen Prize for Creativity in Science Scholar!
Julie Pollock


Senior Sigma Xi Research Awards

An award for seniors with a grade point average of 3.0 or higher, have conducted research, and whose mentor is willing to write a letter on their behalf
Biology
Melissa J. DeYoung, Mark S. Dondero, Jamin M. Dreyer, Kathyrn M. Frens, Stefanie L. Haba, Mitchell P. Plosz, Laura J. Rippeberger, John R. Rodstrom, Lindsay J. Rotman, Natalie R. Sheldon, Rebekah B. Shyne, Allison L. Stewart, Denae M. Torpey, Erica L. Van Gilder, Jeff S. Weber, Daniel G. Winter

Chemistry
Gregory M. Borst, Zachary A. Buchan, Kyle A. Cox, Lynn K. Cargill, Katie L. Hinkle, Natalie L. Hoogeveen, Wendy R. Johnson, Corissa L. Lamphear, Christopher M. Meeusen, Mitchell P. Plosz, Julie A. Pollock, Michael L. Poublon, Matthew G. Pridgeon, Matthew J. Rycenga, Sean M. Thurmer, Darren B. VanBeek, Kenneth A. VandenOever, Mary J. VerHeulen, Tyson R. Vonderfecht, David L. Weatherly

Computer Science
Daniela Banu, Stephen John Gonthier, Kathleen E. Ludewig

Engineering
Kurt F. Blohm, Courtney A. Clum, Matt D. Goetz, Benjamin L. Mannino, Nathaniel S. Makowski

Geological and Environmental Sciences
Keiko Kito, Kristen E. McPhee

Mathematics
Brandon W. Alleman, Daniela Banu, James C. Boerkoel, Jennica A. Skoug, Ryan T. Weaver, Kyle W. Williams

Nursing
Heather N. Amundson, Lindsey A. Baird, Kimberly A. Brumley, Debra L. Degraff, Karie De Young, Christine L. Dostal, Heather J. Dykstra, Lindsay J. Fach, Amelia L. Hosford, Raymond A. Jones, Heather N. Lam, Landon L. Lapham, Kathleen E. Miller, Caitlin E. Morrill, Megan J. Muler, Catherine L. Neidlinger, Meagan A. O'Neil, Emily G. Owens, Stefani Langeland Raterink, Jessica L. Soerens, Katie M. Stacy, Amy K. Strzyzewski, Allison M. Trotter, Elizabeth J. Vogel, Lindsey J. Vugteveen, Dana M. Ward

Physics
Brandon W. Alleman, Elizabeth F. Carlson, Brenna M Giacherio, Utsab Khadka, Patrick J. Mears, Jordan A. Sieman


Phi Beta Kappa

An honors award for those demonstrating high scholarship in the liberal arts
Biology
Joseph H. Pitcher

Chemistry
Katie Lynn Hinkle, Corissa Lynn Lamphear, Julie Ann Pollock, Matthew Glenn Pridgeon, Darren Blair Van Beek, Mary Jacqueline VerHeulen

Mathematics
Daniela Banu, James Calvin Boerkoel, Kurt Alan Pyle, Jennica Ann Skoug, Ryan Thomas Weaver, Kyle Wayne Williams

Nursing
Amy Krystyna Strzyzewski

Physics
Brandon Wesley Alleman

Engineering
Courtney Ann Clum, Rebecca Elizabeth Schewe


Senior Prizes and Awards

Biology
Biology Service Award - John R. Rodstrom & Natalie R. Sheldon

Patterson Memorial Prize in Biology - Jamin M. Dreyer

Chemistry
American Institute of Chemists Award - Katie L. Hinkle & Natalie L. Hoogeveen

Hope Chemistry Senior Award for Research - Corissa L. Lamphear, Mary J. VerHeulen, Tyson R. Vonderfecht, David L. Weatherly

Almon T. Godfrey Prize in Chemistry - Julie A. Pollock & Darren B. Van Beek

Computer Science

Boundy Computer Science Award - James C. Boerkoel

Computer Science Senior Prize - James D. Post

Geological and Environmental Sciences
Tulip City Gem and Mineral Club Award - Emily A. Timmons

Mathematics
Albert E. Lampen Mathematics Prize - Daniela Banu

Nursing
Christian Service Award - Heather N. Amundson & Heather N. Lam

Senior Nursing Award - Megan J. Mulder

Miriam Joyce Van Eyl Award - Kimberly A. Brumley

Sigma Theta Tau - Heather N. Amundson, Christine E. Blews, Kimberly A. Brumley, Karie De Young, Lindsay J. Fach, Andrea E. Kaffka, Heather N. Lam, Megan J. Mulder, Bradley J. Norden, Meagan O'Neil, Jessica L. Soerens, Amy K. Strzyzewski, Lindsey J. Vugteveen

Award For Excellence in Undergraduate Nursing Student Performance - Amy K. Strzyzewski

Physics and Engineering
Douwe B. Yntema Prize - Patrick J. Mears

The Senior Engineering Prize - Courtney A. Clum

The VanPutten Engineering Design Prize - Nathaniel S. Makowski