Back to the Classroom

Step into your student's shoes by attending class. Here's the complete list for parents and siblings over age 16.

11 a.m. Classes
  • Adapted and Therapeutic PE
      • Location: Dow Pool
      • Taught by:  Steven Smith
  • Basic Design*
      • Location: DPR Art Computer Lab
      • Taught by: Sara Alsum-Wassenaar
  • Intensive Beginning Spanish
      • Location: Chapel B14
      • Taught by: Tatevik (Tato) Gyulamiryan
  • Introduction to Cell Biology
      • Location: Schaap 1019
      • Taught by: Vicki Isola
  • Introduction  to Literary Studies
      • Location: Lubbers 224
      • Taught by: Kathleen Verduin
  • Mystery of the Incarnation
      • Location: Lubbers 122
      • Taught by: Jared Ortiz
  • Introduction to Psychology
      • Location: Schaap 2130
      • Taught by: Thomas Ludwig
      • Note: Only 5–6 seats available
  • Organic Chemistry
      • Location: Schaap 1118
      • Taught by: Jeffrey Johnson
      • Note: There will be a quiz given 35–40 minutes into the class
  • Western Theatre History I
      • Location: DeWitt 221
      • Taught by: Daina Robins
12 p.m. Classes
  • Bible and Science
      • Location: Lubbers 121
      • Taught by: Barry Bandstra
  • General Chemistry
      • Location: Schaap 1118
      • Taught by: Justin Shorb
  • Introduction to Chinese
      • Location: Graves 119
      • Taught by: Fu-Ying Chuang
  • Communication Process
      • Location: Martha Miller 239
      • Taught by: Sarah Kornfield
  • Introduction to Psychology
      • Location: Schaap 2130
      • Taught by: Thomas Ludwig
      • Note: Only 5–6 seats available
  • Pathophysiology
      • Location: Graves 112
      • Taught by: Donna Garrett
      • Note: Slides may upset some people
1 p.m. Classes
  • Acting III
      • Location: Studio Theatre, DeWitt
      • Taught by: Daina Robins
      • Note: Guests may not arrive late
  • Communication Process
      • Location: Martha Miller 239
      • Taught by: Sarah Kornfield
  • General Chemistry
      • Location: Schaap 1000
      • Taught by: Jason Gillmore
  • General Chemistry
      • Location: Schaap 1118
      • Taught by: Kayla Pyper
  • Dutch
      • Location: Martha Miller 135
      • Taught by: Sander deHaan
  • French II
      • Location: Martha Miller 237
      • Taught by: Delphine Valade
  • Modern Dance 3
      • Location: Dow 208
      • Taught by: Sharon Wong
      • Note: To participate in class, fill out a form in the Dance Office and dress appropriately
  • Modern Political Thoughts
      • Location: Graves 204
      • Taught by: Jeffrey Polet
  • Principles of Ecology
      • Location: Schaap 2016
      • Taught by: K. Greg Murray
  • Introduction to Psychology
      • Location: Schaap 2130
      • Taught by: Thomas Ludwig
      • Note: Only 5-6 seats available
  • Sustainability for Normal People (FYS)
      • Location: Schaap 1135
      • Taught by: Brian Bodenbender
2 p.m. Classes
  • Applications Programming
      • Location: Van Zoeren 142
      • Taught by: Matthew DeJongh
  • Calculus II
      • Location: VanderWerf 238
      • Taught by: Stephanie Edwards
  • General Chemistry
      • Location: Schaap 1000
      • Taught by: Jason Gillmore
  • Introduction to Biology Lab
      • Location: VanderWerf 102
      • Taught by: Vanessa Mullenburg
  • Introduction to Human Physiology
      • Location: Schaap 2016
      • Taught by: Gregory Fraley
  • Special Topics for Nursing Professionals
      • Location: Schaap 1118
      • Taught by: Janet Weeda